Sochy

Obrazy

Grafika

Fotografie

Sklo

Keramika

Vyhledávání

Nápověda

© 2020 Galerie Rondo

Používáme redakční systém Vizus CMS

© 2020 VIZUS | webmaster

Paleček Josef

malíř, scénograf, ilustrátor

Narozen 25. 2. 1932 v Jihlavě.

Studoval výtvranou výchovu u profesorů C. Boudy, K. Lidického, M. Salcmana na PedF UK v Praze (1951 – 1955). Od 1957 ve svobodném povolání. Člen SČUG Hollar.

Věnuje se malbě, volné i užité grafice, tapiserii, ilustrační tvorbě, je výtvarníkem animovaných filmů, spolupracuje s architekty. Začínal realistickými obrazy a kresebnými studiemi ze zákulisí baletního studia Národního divadla v Praze. Do počátku 70. let převažovala gesticky expresivní figurace, v malbě se od 70. let objevuje poetická imaginace. V obrazech se objevují i surrealistické motivy.

Hlavním okruhem tvorby je však ilustrace, především poezie a knížek pro děti. Jako ilustrátor dětských knih spolupracuje od druhé poloviny 60. let s německým nakladatelstvím Bertelsmann, a nakladatelstvími v Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Německu, Francii, Japonsku a dalších zemích. Vyšel z lyrického proudu české ilustrace 60. let, který doplnil novými postupy, odstínil jej usměvavou srdečností a obohatil obrazovou skladbou. Vytváří snové krajiny a scény, používá poetické znaky a podobenství.

Jako ilustrátor často spolupracoval s manželkou Libuší Palečkovou. Knížky s jeho ilustracemi vyšly ve 29 zemích světa u 81 nakladatelství, získal více než 20 významných cen a uznání za ilustrační tvorbu doma i v zahraničí. Koncem 60. let byl kurátorem výstav v Galerii d v Praze.

Zastoupen ve sbírkách Památníku národního písemnictví v Praze, Muzea knihy ve Žďáru nad Sázavou a jinde.

 

díla v naší galerii